2014. január 7.

A kókuszolajról


A kókuszolaj vagy másik nevén a kókuszzsír a kókuszpálma érett húsának megszárításából és kisajtolásából nyert zsíradék. Az egész trópusi világ számára már évezredek óta ez az elsődleges zsírforrás: emberek milliói használják és tapasztalták már meg jótékony hatásait. A kókuszolajat a trópusi országok lakosai különböző célokra használják fel: nemcsak fogyasztásra alkalmas, hanem gyógyszerként, gyógyhatású készítményként is kiváló, sőt az ipar számára is nélkülözhetetlen. 
A kókuszolaj rendkívül hőstabil, így kiválóan alkalmas arra, hogy felhasználjuk ezt az anyagot sütésre és főzésre, mivel magas hőmérsékleten sem bomlik szét a szerkezete. E stabilitás következtében lassan oxidálódik, így ellenáll az avasodási folyamatoknak, ezért akár két évig is eltárolhatjuk anélkül, hogy veszítene frissességéből. 

Nap, mint nap használunk különböző olajokat a konyhában. Sajnos ezek legtöbbje igen káros a szervezetünkre, nemcsak azért, mert testtömegünk növekedését idézi elő, hanem mert növeli a koleszterin szintet, a transz-zsírok miatt gyengíti az immunrendszerünket és a szabad-gyökök miatt ráncosabbá teszi a bőrt, fénytelenné a hajat. Vannak azonban egészségesebb olajok is, ilyen például az olívaolaj, melynek ma nagy divatja van, azonban még ez sem a legegészségesebb fajta, hiszen ugyan sokkal kevésbé károsítja a szerveinket és a bőrünket, mint a többi étkezési olaj, de ez a típus is képes szabad-gyököket képezni a szervezetünkben. Azonban a kókuszolaj kivételt képez: ez a világ legegészségesebb főzőolaja. 



A kókuszolaj fogyasztó hatása

Olajjal fogyni? Valóban lehetséges volna? Persze! Azonban nem mindegy, hogy milyen olajat használsz: a kókuszolaj az, ami segít eltüntetni a nem kívánt zsírpárnákat. Hogyan történik mindez?
A kókuszzsír 92%-ban telített zsírsavakat tartalmaz, azonban ezeknek a szerkezetük nagyban különbözik a többi zsírsavtól. Az étkezési olajok hosszú szénláncú zsírsavakból állnak, melyek emésztése nagyon megterhelő a szervezetünk számára, ezzel szemben a kókuszban található zsírsavak szénláncai közepes hosszúságúak. Mit jelent mindez? Ezek a zsírsavak képesek a vékonybélből közvetlenül felszívódni, így nem vesznek részt a zsíranyagcserében. Nem zsírpárnává alakul, hanem az izmokban energia keletkezik belőlük. Ilyen szempontból nagyon hasonlítanak a szénhidrátokhoz, hiszen azonnali energiaforrásként szolgálnak, de a szénhidrátokkal ellentétben nem okoznak kiugróan magas vércukor-emelkedést. (Az Angol Nemzeti Rögbicsapat hivatalos fogyasztószere szintén a kókuszolaj!)
Azt is fontos kiemelni, hogy egy gramm kókuszzsír sokkal kevesebb kalóriát tartalmaz grammonként, mint az összes többi étkezési olaj. Általában 9 kcal/grammal kell számolnunk, azonban a kókuszolajnál ez a szám mindössze 0,9 kcal/gramm.
A közepes szénláncú zsírsavak nemcsak a fentebb tárgyalt módon segítik elő a fogyást, hanem azzal is hozzájárulnak a súlycsökkenéshez, hogy fokozzák a pajzsmirigy működését, így gyorsítják az anyagcserét. Ennek köszönhetően a szervezetünk gyorsabban felhasználja az energiát, aminek következtében zsírpárnáink mérete jelentős csökkenésnek indul. (Ahhoz, hogy anyagcserénk ily módon felgyorsuljon mindössze napi 1-2 kanál kókuszolaj fogyasztása is elegendő.)

Láthatjuk tehát, hogy mennyire megéri kókuszzsírral főzni vagy sütni. Itt az idő, hogy váltsunk: dobjuk ki a régóta használt olajunkat és helyére vegyük meg ezt a csodaszert. Ha finomított olajat veszünk, akkor ételünk színe és íze sem változik meg, mindössze ez az olaj jobban kihozza az ízeket, finomabbá teszi ételeinket. Ugyanúgy lehet használni, mint bármelyik más olajat, nincsen semmilyen minőségi vagy mennyiségi megkötés.

 Mi is az a kókuszolaj?

A kókuszolaj (használjuk még a kókuszvaj, kókuszzsír kifejezést is) egy olyan növényi olaj, mely a kókuszpálma magjának szárított beléből (ez a kopra) készül. Az olajat többféleképpen lehet elkészíteni, így több típusát különítjük el e terméknek – vegyük most ezeket sorra:

Szűz kókuszolaj  
Szűznek nevezzük a kókuszolajnak azt a típusát, mely nem esett át az úgynevezett RDB folyamaton (ez jelenti a finomítást, színtelenítést, szagtalanítás) és nem is hidrogenizálták, viszont hőkezelésen esett át. Ezt a típust mechanikus úton, préseléssel állítják elő. Illata nagyon kellemes és a kókusz aromáját is lehet érezni rajta, hiszen laurinsav-tartalma igen magas (43,2%) Az olajat 55 Celsius fokon nyerik ki a friss kókuszhúsból, hiszen ezen a hőmérsékleten a leggazdaságosabb és leghatékonyabb az előállítása, mivel a kókuszzsír olvadáspontja igen alacsony, mindössze 24,5 Celsius fok.
Hidegen sajtolt kókuszolaj
Sokszor a szűz olajat és a hidegen sajtolt olajat szinonimaként használják, de ez nem helyes, hiszen egy lényeges különbség van a két típus között: míg a szűz kókuszolajat hőkezeléssel állítják elő, addig a hidegen sajtolt változat hőkezelésen sem ment keresztül. Ezáltal ez a fajta lesz a kókuszolaj legtisztább formája, hiszen egyedül ez tartalmazza a kókuszdió összes pozitív tulajdonságát és még a szerkezete sem módosult. A hidegen sajtolt olaj áttetsző és íze, illata szintén emlékeztet a kókuszéra.
Finomított kókuszolaj
A finomított kókuszolaj előállítási folyamata a leghosszabb, hiszen a koprából készült, hidegen sajtolt kókuszolajat először magas hőmérsékleten kezelik, majd több fázison végig megy, mire az áruházak polcaira kerül: finomítják, színtelenítik és szagtalanítják. Így elveszti erős aromáját, ennek következtében pedig már kiválóan alkalmas sütéshez és főzéshez, hiszen így nem kap az ételünk semmilyen plusz ízt illetve szagot. Azonban a finomítás során a kókuszolaj nemcsak ízét és színét veszti el, de értékes vitaminokat és aminosavakat is elvonnak belőle.


Kókuszolaj a szépségápolásban

Gondolkoztál már azon, hogy a trópusokon élő embereknek miért olyan szép és fényes a hajuk, vagy miért olyan puha és feszes a bőrük? Nagyon egyszerű rá a válasz: rengeteg kókuszdiót esznek: ők teljes mértékben kihasználják a növény gyógyító és szépítő erejét. Az indonéz nők kókusztejjel mossák a hajukat, a polinéz hölgyek pedig hajukra és bőrükre kenik e növényből kisajtolt olajat. Ők már tudják, hogy szépségük megőrzésében a kókuszolaj segít nekik a leginkább. Ma már mi is rengeteg kókuszolaj tartalmú testápolót, arclemosót, tusfürdőt stb. találunk a drogériák polcain. Mi lehet ennek az oka? Hogyan segít szépülésünkben a kókuszdióból nyert olaj?

Puhítja a bőrt
A kókuszolaj talán a leghatásosabb testápoló, hiszen mivel rengeteg antioxidánst tartalmaz, így regenerálja a bőr sejtjeit, puhává teszi a bőrfelszínt. A telített zsírok pedig belülről hidratálják a száraz bőrt és nem engedik, hogy az kiszáradjon. Az olajat szintén eredményesen használhatjuk, ha sarkaink vagy ajkaink megrepedeznek.
Eltünteti a bőrhibákat
A közepes hosszúságú szénláncoknak köszönhető a kókuszolaj baktérium- és gombaölő hatása. Azt történik, hogy ezek a szírsavak szétmarják a kórokozók sejtfalát, így utat nyitnak az antioxidánsok számára. Tehát úgy működik, mint egy arctisztító tonik, mely belülről és kívülről is megtisztítja a bőrt.
Lassítja az öregedést
A ráncok legfőbb okai a szabadgyökök. Ezek folyamatosan termelődnek a szervezetünkben, azonban a kókuszzsírral csökkenthető és szabályozható a mennyiségük. Ennek az oka szintén nem más, mint a kókuszolaj magas antioxidáns tartalma. A kókuszolaj telített zsírjai ellenállnak a szabadgyök-képződésnek, így nyugodtan kenhetjük a bőrünkre is.
Fényesebbé varázsolja a hajat
A napsugárzás, a hajszárító, a légkondi és a szmogos levegő is nagyban szárítja a hajat és a fejbőrt is. Ettől a hajunk szálkássá, töredezetté és fénytelenné válik. Azonban a kókuszolajjal megfordítható a folyamat, hiszen ahogyan a bőrünket, úgy a hajunkat is nagyszerűen táplálja ez a szer.

Na de mire is lehet használni ? Mit tud?

Gyulladáscsökkentő
Baktériumölő
Gombaölő
Vírusölő
Testápolás
 
1. Hidratáló: melegítse meg a keze között, és egyszerűen használja mint testápolót. Ha van otthon olívaolaja, akkor azzal is összekeverhetí.
2.Szemránckrém: kenje a szeme alá, eltünteti a táskákat, és rendszeres használattal a szem körüli ráncok is csökkennek
3. Aftershave: borotválkozás után használva, nyugtatja a bőrt, és nem tömíti el a pórusokat
4. Dezodor: önmagában vagy szódabikarbónával és kukoricakeményítővel kombinálva, remekül eltünteti a szagokat.
5. Hajkondicionáló: felolvasztva és a hajvégekbe masszírozva remekül ápolja a hajat, de akár a teljes hajra is tehető. Ebben az esetben egész éjszakára a hajon maradhat, de egy sapka, vagy egy törölköző a párnára nem árt, hogy ne zsírozza össze az ágyneműt. Főleg a sprőd, göndör, kezelhetetlen hajra van jó hatással.
6. Fogkrém: egy kevés olaj és hozzá egy kis szódabikarbóna jó megoldás a fogkrém helyett.
7. Sminklemosó: olajossága révén remekül eltávolítja a sminket, és még dörzsölni sem kell.
8. Ajakápoló: 4-es fényvédőfaktorral rendelkezik, emellett hidratálja az ajkakat, akárcsak a sheavaj.
9. Síkosító: tökéletes síkosító, de arra érdemes figyelni, hogy a latexszel nem kompatibilis.
10. Popsikrém: használja ugyanúgy mint a megszokott krémet.
11. Koszmó ellen: olaj helyett is lehet a kókuszzsírt használni, dörzsölje be a koszmós területet, és hagyja rajta. Másnap óvatosan távolítsa el a koszmót.
12. Testradír: kókuszolaj és a cukor segítségével távolíthatja el az elhalt hámsejteket. Ha szereti az illatokat, tehet bele néhány csepp illóolajat is.
13. Horzsolás és vágás: mély sebekre persze nem ajánljuk, de apróbb hámsérülésekre nagyon jó a kókuszolaj. Csak kenje a megtisztított területre.
14. Rovarcsípés után szintén segít az olaj.
15. Ekcémások vagy psoriasissal küzdők számára is jó választás a kókusz, akárcsak a a sheavaj.


Egyéb felhasználás
 
1. Szúnyogriasztó: A kókuszolaj borsmenta olajjal összekeverve távol tartja a szúnyogokat.
2. Ragacseltávolítás: keverjen össze egyenlő arányban szódabikarbónát és olajat. Hagyja egy darabig a ragadós felületen, majd dörzsölje le egy egy kiszolgált fogkefével, vagy a szivacs dörzsis oldalával
3. Bútorápoló: a polírozott bútorok ápolására is használható az olaj. Keverjen össze egy kevés citromlét és olajat, és kenje át vele a bútort. A keveréket először egy kis területen próbálja ki, hogy biztosan ne sérüljön a bútor.
4.Bronz tisztítása: egy kevés olajat pamutrongyra téve törölje át bronztárgyát. Elmélyíti a fém színét, és tisztítja azt.
5. Bőrtisztítás: a bőrcipőket, csizmákat de a táskákat is ápolja, puhítja a bőrt. Ugyanakkor érdemes figyelni rá, hogy sötétebbé teszi a színt, így világos cipőkre nem ajánlott.

Forrás: 
http://divany.hu/eletmod/2013/01/15/kokuszolaj/ 
http://www.kokuszolaj.info/ 
http://kokuszolaj.net/


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése